Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, Başkan Yardımcısı Erkan Evrenkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Köprülü ve Genel Sekreter Gülay Koç, bölgemizdeki granit taş üretiminde köklü bir geçmişe sahip olan firmalardan Bertaş Madencilik Granit Nakliyat San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Zeytindağ’ da kurdukları sulu kesim fabrikasını ziyaret etti.

Tesiste, Bergama Ticaret Odası Yöneticilerini karşılayan Rüştü Dönmez ve Şükrü Kara, yurtiçi ve yurtdışı projeler ile sulu kesim makine parkurunu oluşturan tesisi kısaca tanıttılar, brifing verdiler.
Gürcistan’ dan gelen bir proje ile sulu kesime girdiklerini anlatan Kara, krizin etken olmasına rağmen talebin yoğun olduğunu anlattı. Sektörün yaşadığı belli başlı sıkıntılarından bahsederek bölgemizdeki üretimin düşük olduğunu söyledi. Granitin ince kesim işleminde hassas makinaların gerektiğini ancak hassas makinaların kullanımında da üretim miktarlarının 1/3 kadar düştüğünü belirtti. Sulu kesim tesisinde iki makine ile başladıklarını talep doğrultusunda beş makinaya çıkardıklarını dile getirdi. Granit sektörünün önü açık olduğunu fakat katma değeri yüksek ürünler üretilmesi gerektiğini vurguladı. Soket işinde maliyetlerin yüksek olduğunu, bu konu üzerinde çalışılarak egzersiz yapılması gerektiğini kaydetti.

Başkan Melih Kahraman emeğin ve bilginin paylaşılması gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz yıllarda yurtdışından getirilen taşların ülkemizde kullanılması konusu 2009 TOBB Genel Kuruluna taşındığını belirtti. Bölgemizle özdeşleşen madencilik sektörü ve mesleği ile gurur duyduğunu ifade ederek kurum ve şahsı adına her türlü yardıma açık oldukları söyledi. Yörenin ekonomik değerlerinden ve istihdam kaynaklarından biri olan taşçılık sektöründeki yatırımların artmasını temenni ettiklerini bildirdi. Sahip olunan bu değere ve potansiyele yeni yatırımlar ve yeni projelerin değerlendirilerek hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Değerli vakitlerini ayırdıkları için teşekkürlerini ileterek günün anısına üzerinde Kızılavlu’ nun resmi bulunan tabak hediye etti. Karşılıklı iyi dilek temennileri ile ziyaretlerini sonlandırdılar.