Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kıtlık ve kuraklık felaketi yaşayan Afrika için başlattıkları kampanyaya düzenlediği basın toplantısıyla vatandaşlarımıza çağrıda bulundu.

Dünyanın en fakir kıtası olan Afrika’da 40 milyonun üzerinde insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı, her üç Afrikalı’dan birinin yetersiz beslendiği, özellikle 2011 yılında Doğu Afrika ülkelerinin son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşadığı ve bu kuraklığın başta çocuklar olmak üzere binlerce insanın yaşamını tehdit ettiği, kısacası bir insanlık dramı ile karşı karşıya kalındığı tüm kamuoyunca bilinmektedir.

Başkan Kahraman, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de açlık felaketi ile karşı karşıya kalan Afrika ülkelerine gerekli maddi yardımın ve desteğin sağlanması amacıyla, 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ile bu doğrultudaki mevzuat hükümleri çerçevesinde 1 aylık süre ile sınırlı olmak üzere bir yardım kampanyası düzenlediğini duyurdu. Nakdi yardımın yanı sıra gıda yardımlarından oluşan ayni olarak da felaket bölgesine yardım zarureti ortada olduğunu bildirdi.

Yardımlaşma ve dayanışma duygusunun yoğun olarak yaşandığı bu mübarek ramazan ayında açlık tehlikesi yaşayan Afrika ülkeleri için her türlü yardım ve desteğin üyelerimiz ve vatandaşlarımız tarafından sağlanabileceği inancındayız.

Sağlık sebepleri ve kültürel yaşam biçimleri dolayısıyla, sadece belirli ürünler kampanyaya dahil edilebilmektedir.Kampanya kapsamındaki ürünler; sıvı yağ (ay çiçeği, mısırözü, kanola), toz şeker, un, makarna (çubuk), süt tozu, bebe bisküvisi, buğday yarması, tuz ve çocuk maması.Ürünlerin son kullanma tarihlerine en az 6 ay kalmış olmalıdır.

Nakdi Yardımlar için yardımlar Birliğimizin açtırdığı;

Türkiye İş Bankası A.Ş. TOBB Şubesi nezdindeki ‘’TOBB-Afrika Açlık Felaketi Yardım Hesabı’’ adı altında 4375-333 hesap ve TR88 0006 4000 0014 3750 0003 33 Iban numaralı TL hesabına yapılabilecektir.Bu hesapta toplanan nakdi bağış tutarları, Ankara Valiliği’nin denetimi sonrasında 2011/9 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nde belirtilen banka hesap numaralarından birisine aktarılmak üzere, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın TC Ziraat Bankası Bilkent Plaza Şubesi nezdindeki TR86 0001 0017 6234 2869 8550 39 Iban nolu TL hesabına toplu olarak transfer edilecektir.

Başkan Kahraman Ramazan ayının rahmeti ve bereketi ile hemşerilerimizin Afrika’da yaşanan açlık felaketine duyarsız kalmayacaklarını belirterek yardımda bulanacak olan vatandaşlarımıza şimdiden teşekkürlerini iletti…