18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü, Bergama Müzesi’nde gerçekleştirilen program ile kutlandı. Açılış konuşmalarını Bergama Müze Müdürü Nilgün Ustura’nın yaptığı programda Bergama Kazı Başkanlığınca yürütülen çalışmalar da aktarılırken Kestel Kurtarma Kazısı sırasında ortaya çıkan eserler de gösterildi.

Programın devamında Bergama Ticaret Odası hizmet binası giriş katına yerleştirilen ve düzenleme işlemleri devam eden Zeus Sunağı ve Bergama Küpü maketi de görüldü. BERTO Başkanı Lütfi Kolat; “Binlerce yıllık tarihi ile Bergama’mız adeta bir açık hava müzesi. Bu topraklara ait olan bu 2 eser ise bilindiği gibi Almanya ve Fransa’da ziyaretçileriyle buluşuyor. Biz de büyük bir incelik ile hazırlanmış olan bu maketler ile hem bu konuya dikkat çekmek, hem de Bergama’mıza bu eserleri kazandırmak istedik” diyerek Bergama Kaymakamı Avni Oral, Cumhuriyet Başsavcısı Korhan Sert, Belediye Başkanı Hakan Koştu ve katılımcılara aslı Almanya’daki Pergamon Müzesi’nde olan Zeus Sunağı ve Fransa’daki Louvre Müzesi’nde sergilenen Bergama Küpü maketleri hakkında detaylı bilgi verdi.

Bergamalı Heykeltıraş Hüseyin Besli tarafından yapılan ve düzenleme işlemleri büyük bir titizlikle devam eden eserler, kısa süre içerisinde tamamlanıp Bergama Ticaret Odası giriş katında ziyaretçileriyle buluşacak.