İŞKUR’un işveren teşvikleri konulu seminer BERTO’da İŞKUR Uzmanları Sait Kızmaz ve Arzu Çelik Yalçınkaya’nın sunumuyla gerçekleşti.

UMEM Beceri 10 ile işçi istihdam etmek için kursiyerlerin %50 sini işverenin istihdam etmesi şartı olduğunu belirten İŞKUR Uzmanı Sait Kızmaz, kurs boyunca işçi giderlerinin İŞKUR tarafından ödendiğini söyledi. Kızmaz aynı zamanda işçi primlerinin ödenmesini talep eden işverenin İŞKUR uzmanıyla görüşerek gerekli olan evrakları temin etmesi durumunda işlemin incelenerek işçi priminin ödenebileceğine değindi. .

İşbaşı eğitim programı hakkında bilgi vermek üzere söz alan İŞKUR Uzmanı Arzu Çelik Yalçınkaya, kişilere eğitim ve iş tecrübesi baz alınan programın sonunda işverenin işçiden memnun kalması durumunda çalışmaya devam edebileceğini ifade etti. 15 yasından büyük tüm kişilerde stajyer konumuyla başlayan programın amacının işverenin işçiyi deneme döneminde mali yükü üzerinden kaldırmak olduğunu söyleyen Yalçınkaya: “Bu programdan yararlanabilmek için işverenin yanında en az 2 çalışanın bulunması gerekiyor.
Program bitimi sonrasında 29 yasından küçük kişilerin üç ay içerisinde işe alınması durumunda işçinin SGK primi imalat sanayi sektöründe ise 42 ay, diğer iş kollarında ise 30 ay boyunca işveren primi işsizlik sigortası fonundan karşılanıyor. İşçinin 30 yasından büyük olması durumunda cinsiyete göre 6 aydan 30 aya kadar işveren sigorta primi İŞKUR tarafından karşılanıyor. Bu programın UMEM Beceri 10’dan farkı ise işveren eğer işbası programında yanında çalışan stajyerden memnun kalmazsa onu işe almak gibi bir zorunluluğu bulunmaması” dedi.