Bergama Ticaret Odası ve İŞKUR ortaklığı ile gerçekleştirilen KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonlandı. Eğitim bitiminde girişimci adayları ziyarete gelen KOSGEB İzmir Kuzey Müdürü Özgür Armaneri yeni girişimci adaylarına iş planı hazırlama konusunda

Armaneri: “İş planı hazırlanması sonrasında çıkabilecek aksaklıkların sizleri bu işten korkutmasına izin vermeyin, sizlerin zorlandığı herhangi bir konuda uzmanlarımız sizlere her zaman yardımcı olacaktır” dedi. Girişimci adaylarının kurduğu işin başında tam zamanlı olarak çalışmasının önemli olduğunu ifade eden Armaneri: “Bu zamana kadar yeni iş kuran ve başında duran tüm girişimcilere destek sağladık” dedi. Yapılacak her harcamanın banka aracılığı ile yapılmasına dikkat çeken Armaneri kesilecek olan faturaların alınan ürünle birebir aynı olması gerektiğini vurgulayarak, iş fikrinin onaylanması ve faturaların sorunsuz olması durumunda KOSGEB’den desteğin çok hızlı çıktığını da sözlerine ekledi. Armaneri: “Makine teçhizat alımı sonrasında ödeme talep formunun doldurularak KOSGEB’e başvurulması gerekiyor, bu aşama gerçekleştirilmediğinde ödeme süreci başlatılamıyor. Bir diğer konu ise girişimcinin kendi kredi kartıyla post cihazından geçilerek taksitlendirilmiş ödemeyi KOSGEB peşin sayıyor ve peşin ödeme yapıyor. Girişimci KOSGEB desteği alması sonrasında KOSGEB’e sorumlu sayılır ve en az 3 yıl boyunca işletmeyi faal tutmak zorundadır. Kapatma gerekçesi kabul edilir olmaz ise KOSGEB vermiş olduğu hibe desteğini geri talep edecektir” dedi.

Armaneri’nin konuşması sonrası söz alan Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper oda KOSGEB temsilciliği hakkında girişimci adaylarına bilgi verdi. Odamızın KOSGEB temsilciliği bölümüne herhangi bir ihtiyaç durumunda başvurabileceklerini söyleyen Ürper, eğitim sonrasında gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında odamıza da bilgi vermelerini rica etti.

Konuşmalar sonrasında girişimci adaylarının hazırladığı ikramlar sunuldu eğitimin bitişi kutlanarak pasta kesildi.