Bergama Ticaret Odası ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen iki dönemlik Yönetim Geliştirme Programları’nın son eğitimi olan Destinasyon Tanıtımı ve Pazarlaması Doç. Dr. E. Devrim Yılmaz’ın sunumuyla odamızda gerçekleştirildi.
Eğitimde turizmin bir bölgede gelişmesini sağlayan etkenler üzerinde duruldu. Bölgenin turizme ne kadar hazır olduğu, kapasitesinin ne kadarına yeteceği ve eksik olan uygulamalar hakkında bilgi verdi.
Doç. Dr. E. Devrim Yılmaz:”Destinasyon tanıtımı soyut bir şey.Her ne kadar turiste bir hizmet sunsanız da bu sizin deneyiminize bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle bölgenin artıları ve eksileri hakkında detaylı araştırma ve analiz yaparak deneyimi arttırmak ve bunu karşı tarafa etkili aktarmak gerekir.”diye ifade etti.
Turizmi bir bölgede iyileştirmek için öncelikle Swot analiz yapılarak bölgenin güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, güçlü yönleri pazarlama, zayıf yönleri güçlendirmeyle bölgenin turizme etkili olarak hazırlanabileceğini belirtti. Eğitimde katılımcılara Bergama’nın Swot analizi yaptırıldı. Bergama’nın turizmdeki doğruları ve yanlışları tartışıldı.
Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper:”Ticaret Odası olarak bizler eğitimlere önem veriyoruz. Bu eğitimleri her zaman bulabilmek mümkün olmayabilir. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden gelen hocalarımızla özel olarak seçtiğimiz dersleri bu programa ekledik ve bunları 1.5 yıl önceden programladık. Gerçekleştirdiğimiz bu eğitime verdiğiniz önemden dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Eğitim sonunda iki dönem ve oniki eğitimden oluşan programın bitişi pasta kesilerek kutlandı.