10 Mayıs-22 Haziran 2014 Tarihlerinde Bergama Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası ortaklığı ile gerçekleştirilen projenin değerlendirme toplantısı Bergama Ticaret Odası Meclis Başkanı, Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Bergama Belediye Başkanı ve Meslek Odaları Başkanlarının katılımları ile Bergama Ticaret Odası Toplantı Salonunda yapıldı.
Bergama Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası ortaklığı ile UNESCO Dünya Kültür Mirası’na aday olarak başlatılan Bergama Seni Çağırıyor Projesinin finali UNESCO Dünya Kültür Mirası’na 999. Sırada girerek tamamlanmıştı. Bergama tanıtımı için çok önemli yol kat edilen projenin değerlendirme toplantısı Bergama Ticaret Odası Toplantı Salonunda Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper’in sunumuyla başladı. Ürper, Projenin analiz sunumunun ardından sözü Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e bıraktı.
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bu büyük projenin ardından yapılan anketlerin sonuçlarının bizim için çok önemli olduğunu ve yeni yapılacak projelerde bu sonuçların da göz önünde bulundurulacağını belirtti. Gelen turistlerin ören yerleri dışında Bergama’nın ekonomisinin canlanması için Bergama içini de gezmeye teşvik edici çalışmalar yapılması gerektiğinden bahseden Gönenç, UNESCO ile birlikte elbette Bergama’da sanayi, tarım hayvancılık yapılacak ancak bunların dışında turizm konusunda daha da ileri gidebileceğimizi ve bu projenin sonucunda gelen olumsuz eleştirileri de gidermek için elimizden geleni yapacağız diye konuştu.
Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Gelecekte Bergama’yı ekonomik anlamda canlandırmak için farklı etkinliklerin belirli aralıklarla yapılması gerektiğini bunlardan birinin alışveriş festivali olabileceğini belirtti.Yine Bergama’yı temsil eden objelerin satılmasının Bergama dışında Bergama farkındalığını yaratmada faydalı olacağınıı söyleyen Ürper, Bergama’ya özgü ürünlerin hemen hemen hiç olmadığını başka bölgeleri temsil eden objelerin Bergama’da daha fazla satışa sunulduğunu bu durumun Bergama lehine dönmesi için çalışılması gerektiğini belirtti. Bunun için cezaevlerinde cezasını tamamlayıp sosyal hayata kazandırma birimlerine geçen kişilere Bergama’ya özgü objeleri üretmesini sağlayarak daha ucuz ve daha yararlı bir şekilde ilerleme sağlayabileceğimizi dile getirdi
Gelecekte atılacak adımların konuşulduğu toplantı, bu konuları takip edip yeni adımlar atacak bir komisyon kurularak son buldu.