27.06.2014 tarihinde EBSO’nun ev sahipliğinde yapılan Yönetim Kurulları Ortak Toplantısına birçok oda ve borsa katılım göstererek gündem maddelerini sundular.
Bergama Ticaret Odası’ndan Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İ. Lütfi Kolat, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Sarıl, Tahir Erdoğan ve Genel Sekreter Gülay Koç katılım gösterdiler. Bulundukları bölgede ticari hayatı zorlaştıran etmenleri Yönetim Kurulları Ortak Toplantısına sunan odalar arasında Bergama Ticaret Odası da 3 gündem maddesini toplantıda sundu.
Oda başkanlarının bulunduğu bölgedeki sorunlarını anlattığı toplantıda Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, konuşmalarında Bergama sorunlarını anlattı: “Kozak yolu üzerinden geçen yıllık bir milyon ton kamyon sevkiyatının şehre verdiği sıkıntı ve tonozlara verdiği zararlarından bahsetti. UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Bergama’nın tarihi dokusunu korumakta çok daha titiz olmamız gerektiğini ve bu sorunu gidermek için gerekli kurumlarla çok acil bir şekilde ulaşarak sorunun giderilmesini gerektiğinden bahsetti.
İkinci konu ise Soma Yolunun tamamlanması gerektiği oldu. Soma Yolunun şehir içinden geçtiğini ve kamyon trafiğinin şehir içini olumsuz etkilediğini belirtti. Yol planlarının hazır olduğunu ancak hala tamamlanmamış olan yolun ticari hayatı olumsuz etkilediğini belirtti.
Üçüncü konu ise uzun zamandır ticari hayatı canlandırmak amaçlı Midilli’de yapılan toplantılar sonucunda Midilli toplantısının Türkiye ayağını Bergama’da yapılması talebini iletti.