Yılın ilk Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı Tire Ticaret Odası’nda İzmir Oda ve Borsalarının katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıya Bergama Ticaret Odası’ndan Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Yönetim Kurulu Üyeleri Tahir Erdoğan, Ali Sarıl ve Genel Sekreter Gülay Koç katıldı.

Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper toplantıya Bergama’dan üç gündem maddesi taşıdı. İlk maddede Bergama, Dikili ve Kınık ilçelerinde hava kirliliğinin önüne geçilmesi, ev ve sanayi bölgelerinde kullanımı için doğalgazın bu ilçelere gelmesine dikkat çeken Ürper: “Biliyorsunuz ki Bergama UNESCO Dünya Miras listesine girdi ve turizmde çok önemli bir yere sahip, Dikili’de deniz turizmi, Kınık’ta ise tarım ve hayvancılık ön planda; ancak bu kentlerde katı yakıt nedeniyle ciddi bir hava kirliliği oluşmakta. Bunların önüne geçilmesi için bu üç ilçemize en kısa sürede doğalgazın gelmesi gerekiyor. Diğer taraftan ise yine aynı nedenden dolayı bu kirlilik UNESCO Dünya Mirası Bergama’da bulunan tarihi yapılara da zarar vermekte.” dedi.

İkinci maddede Bergama-Çanakkale-İzmir (Bergama Çatı) kavşağında yaşanan kazaların gün geçtikçe arttığını ve hemen hepsinde yaralanma bazılarında ise ölümle son bulduğunu ifade eden Ürper, buradaki kazaların önlenmesi için kısa vadede gerekli sinyalizasyon çalışmalarının uzun vadede ise kalıcı bir çözümün Karayollarınca yapılmasının sağlanması gerektiğini belirtti.

Son olarak Ürper, genişletme çalışmaları devam eden ve aktarma hava alanı olarak yapılandırılması düşünülen Adnan Menderes Havaalanı’nın gelecekte kapasitesinin dolması durumunda ve ihtiyacı karşılamayacağı düşüncesiyle Kaklıç Havaalanı’nın faaliyete geçirilmesi için gerekli ön çalışmaların yapılması gerektiğine değindi.