BERTO VE ODA BAŞKANLARI ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Bergama Ticaret Odası organizasyonu ve Esnaf ve Sanatkarlar oda Başkanlarının katılımlarıyla İzmir Gaziemir’de bulunan Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ)’a bir ziyaret gerçekleştirildi.

Bölgemize kurulacak olan Batı Anadolu Serbest Bölgesi (BASBAŞ) hakkında kapsamlı bir bilgi almak için düzenlenen ziyaret, ESBAŞ Yatırım Koordinasyon Direktörü Murat Özgürtaş’ın rehberliğinde bölgenin gezilmesiyle başladı. Ardından ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler ve Süreç Geliştirme Direktörü Murat Güner’in katımıyla bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Toplantıda konuşan ESBAŞ CEO’su Güler; “Bulunduğumuz Gaziemir, Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilçesi unvanına sahiptir ve bu, ESBAŞ’ın sayesindedir. Bugün sadece burada 22 Bin kişi çalışıyor. 2022 Şubat ayında etrafının çevrilmesine başlamayı planladığımız BASBAŞ kurulduktan sonra da Bergama, Dikili ve çevresinde tıpkı buradaki gibi çok büyük bir nüfus artışı olacak” dedi.
Sözü alan BERTO Başkanı Fikret Ürper; “BASBAŞ, başlangıç olarak depocu, kaynakçı, operatör ve şoför gibi pek çok sektörde binlerce kişiye istihdam sağlayacak. Bu istihdam dışarıdan değil bölge insanımızdan sağlanmalı. Bu da, bölgemizdeki vasıfsız işçimizin vasıflı hale getirilmesinden geçiyor. Bunu da donanımlı bir Meslek Lisesi ile çok hızlı bir şekilde sağlayabiliriz. Sadece insanımızı değil, şehirlerimizi de buna hazırlamalı ve planlamayı çok doğru yapmalıyız. Bu konuda ilçelerimizin yerel yönetimlerine de çok önemli bir iş düşüyor. Tüm adımları doğru ve planlı bir şekilde attığımızda Türkiye’nin farklı yerlerinde çalışan pek çok beyaz yakalı gencimizin buraya dönüp, doğdukları ve ailelerinin yaşadıkları bu bölgede çalışmayı tercih edeceklerini düşünüyoruz” dedi ve bölgedeki suyumuzu korumak için bir baraj yapılmasının da atılması gereken adımlardan biri olduğunu söyledi.
Toplantı; BERTO Meclis Üyesi Azam Ziya Güç, Bergama Terziler Odası Başkanı Yusuf Kurtuldu, Bergama Demirciler Odası Başkanı Özcan Ala, Bergama Şoförler Odası Başkanı Mehmet Kızıltaş, Bergama Kahveciler Odası Başkanı Kazım Kızılcaoğlu, Bergama Marangozlar Odası Başkanı Hasan Çoban, Bergama Bakkallar Odası Başkanı Mehmet Salim Söyler ve Bergama Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Sezer’in söz almasından sonra sona erdi.
Ziyaret sonrası Başkan Ürper, kendilerini ağırladıkları için ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler‘e tüm oda başkanları adına teşekkürlerini ifade etti.

Attachment