Bergama Ticaret Odası ile İş Kur arasında Toplum Yararına Çalışma Projesi Kapsamında Protokol imzalandı. Türkiye İş Kurumu, İzmir İl Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş olan Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında Bergama Ticaret Odası ile 2011 yılında nitelikli işgücü desteği amacıyla bir araya gelindi.

Üyelerimizin İŞKUR hizmetlerinden daha etkin ve verimli şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla Bergama Ticaret Odası bünyesinde İŞKUR Hizmet Noktası oluşturuluyor. Bu hizmet noktası oluşturulmasıyla odamızda görevlendirilecek bir personel ile yöre tacirlerimize nitelikli iş gücü bulunmasında ve firmaların işgücü eksikliğinin giderilmesinde yardımcı olunacaktır. Yönetim Kurulu Başkanımız Melih KAHRAMAN, kurum olarak oluşturacağımız hizmet noktasında üyelerimizin iş gücü eksiklerini gidermek için yardımcı olmayı amaçladıklarını belirtti.

İşgücü piyasasının nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılamak ve işsizlerin istihdam edilebilirliğini arttırmak amacıyla İŞKUR tarafından İşbaşı Eğitim Kursları düzenleniyor. Staj programları dahilinde en az lise düzeyindeki eğitim kurumlarından mezun olmuş genç işsizlerin, meslekî yeterliliklerini geliştirmesi amaçlanıyor. 6 ay süreyle uygulanacak kurs, en az beş çalışanı bulunan işyerlerinde açılıyor. Kursiyerlere her gün için verilen 15 lira ücret ve meslek hastalığı prim giderleri İŞKUR tarafından karşılanıyor. Firmaların nitelikli eleman bulma sıkıntılarını gidermek için büyük çaba sarf ettiklerini belirten İŞKUR İzmir İl Müdürü Süleyman Boyacıoğlu, firmaların belirlediği kriterlere uygun elemanı kendileri bulup yetiştirmeyi ve çalışmaya uygun hale getireceklerini ifade etti. Ayrıca eğitmen, araç gereç ve kursiyerlerin parasıyla sağlık sigortalarını da İŞKUR’un karşıladığını belirten Boyacıoğlu, tek istediklerinin kursta yüzde 50 istihdam garantisi sağlanması olduğunu bildirdi.