14 Eylül 2010 Cumartesi günü Bergama Ticaret Odası meclis salonunda gerçekleştirilen eğitime katılım yoğundu. Bergama Ticaret Odası üyelerinden gelen istek doğrultusunda yaptıkları Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Eğitimi, Dünya Ticaret Örgütü Başkan Yardımcısı Dr. Güler Manisalı Darman tarafından verildi.

Sabah saat 09:00 da başlayan eğitim, tam gün devam ederek, akşam 17:00 da son buldu. Bölgemizin yapı taşını oluşturan aile şirketleri babadan oğla, kuzenlere ve torunlara uzanan bir akrabalık bağı ile sarmal bir hale gelmekte, iş hayatını duygusal kararlarla yönetme eğilimini arttırmaktadır. Aile şirketleri içinde kurumsallaşarak yapılanmayan pek çok şirket, 2. ya da 3. nesil idaresinde dağılmakta, yok olmaktadır.

Bölgemizin büyük çoğunluğunda bulunan aile şirketleri için şirketleşmenin önemi, doğru işletmecilik ve yönetiminin oturtulması, doğru büyüme stratejilerinin belirlenmesi, aile ve şirket ilişkilerinin düzenlenmesi, aile anayasasının hazırlanması, aile bireylerinin yönetime hazırlanması ve kazandırılması, iç kontrol ve risk yönetimi mekanizmalarının oturtulmasını eğitim süresince örneklerle inceleme ve değerlendirme olanağı sağlanmıştır.

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma’ nın üç temeli olan alt yapının oluşturulması, kurumsal yönetime geçiş, büyüme stratejileri ve büyümenin finansmanında kurumsallaşmanın önemini belirten Darman, interaktif eğitim uygulaması ile katılımcıların da sorularına cevap bulabildiği çok verimli bir paylaşım platformu sağladı.

Eğitimin sonunda Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman eğitimlerimizin, üyelerimizin istekleri ve talepleri olduğu sürece devam edeceğini bildirdi. Kınık, Dikili, Kozak ve Çandarlı beldelerinden üyelerimizin de katıldığı eğitim üyelere sertifika dağıtılmasıyla sona erdi.