Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Vural ve TOBB delegelerinin katılımıyla gerçekleştirilen TOBB’un 71’inci Mali Genel Kurulu’na Bergama Ticaret Odası’ndan Meclis Başkanı Erol Işıldak, Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Meclis Üyeleri İ. İbrahim Dericioğulları, Hakan Karcı ve Genel Sekreter Gülay Koç katılım gösterdi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının yeni bir büyüme hikayesi yazmak istediğini bunun için de siyasilerden yeni yapısal reformların elbirliğiyle ve hızla hayata geçirilmesini istediklerini vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, “2015 seçimleri Türkiye’nin yeniden ayağa kalkması için milat olmalı. Haziran’dan sonra önümüzde seçimsiz bir 4 yıl var. Bu fırsatı mutlaka değerlendirmeliyiz. Bu dönem sert tartışmaların geride kaldığı, güçlü reformların dönemi olmalı. Daha özgür ve daha zengin Türkiye için adımlarımızı hızlandırmalıyız” dedi.
Türkiye’nin yeni bir büyüme modeline ihtiyacı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Yeniden bir yapısal reform gündemi oluşturarak, yeni bir büyüme hikâyesi yazmalıyız. Firmalarımızın yaşadığı çeşitli sıkıntılara hızlı çözümler üretmeliyiz” diye konuştu.
Geçtiğimiz yıl yapılan Genel Kuruldan bu yıla kadar gerçekleşen gelişmeler hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu şu konulara değindi: “Öncelikle yerel kalkınmaya odaklandık. Bunun için de Odalarımızın ve Borsalarımızın hizmet kapasitesini artırdık. Öncelik verdiğimiz ikinci konu, Türkiye’nin zenginleşmesi için girişimci sayısının ve kapasitesinin artırılması. İleri teknolojiyi ülkemize getirmeye odaklandık. Şirketlerimize verdiğimiz hizmetlerin kalitesini ve miktarını artırdık. Sosyal sorumluluk faaliyetlerine devam ettik ve kadim kültür mirasımıza sahip çıktık.