Bergama Ticaret Odasınca her üç ayda bir düzenlenecek konferansların ilki Profesör Üstün Dökmen’in katılımı ile yapıldı. Bergama Meslek Yüksek Okulu Konferans savununda gerçekleştirilen konferansa Bergama ve bölge halkından büyük bir katılım oldu. 300 kişilik salon dolarken bir o kadar kişi konferansı salonda ayakta izlemek zorunda kaldı.
Konferansa öncesi bir konuşma yapan Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman “göreve geldiklerinin birinci yılı olduğunu belirterek, Ulu Önderimiz Atatürk’ün dediği gibi çalışmak ve hep çalışma ilkesini şiar edindik. 24 kişilik meclisimiz ve yönetimiz ile gece gündüz ilçe ve bölgemizi daha iyi konuma getirmek için çalışıyoruz” dedi. .

Daha sonra kürsüye gelen Üstün Dökmen 2.5 saati aşan bir konferans verdi. İş dünyasında ve özel yaşamda kaliteli iletişim; yaşama ve çalışma konulu konferansta çok çarpıcı bilgiler veren Dökmen konuşmasına seyircilere hangi konuda konferans vermemi istersiniz diye sözlerine başladı. .
İnsanların özel, iş ve eğitim yaşamlarında a planı yerine koyacakları b ve c planlarının mutlaka olması gerektiğini ifade eden Üstün Dökmen kriz denince sadece ekonomik kriz anlaşılmaması gerektiğini söyleyen Üstün Dökmen “kriz karşısında iki kavram vardır. Biri yılmazlık diğeri ise yılgınlıktır. Batıda insanlara yılmazlık kavramını vermek için özel sporlar yaptırılır. İnsanlar Himaliye dağlarına tırmandırılır. Atlantik’i insanlar tek yelkenli ile geçerler insanlar bunu bir kez başardı mı özel, iş yaşamındaki her türlü kriz çok küçük gelir” dedi. Üstün Dökmen kaldırım taşları arasında iki aylığına çıkan otlar gibi yaşam karşısında güçlü olmak ve pes etmemek lazımdır” dedi. Dökmen yılmamak için önce güçlü olduğuna yapabileceğine inancaksın” dedi. Hayal etmedin hiçbir şey olmaz” dedi.
Konferans sonrası Üstün Dökmen izleyiciler tarafından ayakta alkışlanırken Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman Üstün Dökmen’ Bergama’yı tanıtan BERTO yayını bir kitap ve geleneksel ürünlerin olduğu bir hediye paketi sundu. .
Konferans bitimi katılımcılara katılım belgesi dağıtılırken Bergama Ticaret Odası meclis ve yönetiminin göreve gelişlerinin birinci yılı nedeniyle bir kokteyl düzenlendi. .
Konferansa BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman yönetim kurulu üyeleri Meclis Başkanı Ersun Çeviker, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Emniyet Müdürü İsmail Akıntürk, Dikili Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Çandarlı Belediye Başkanı Ahmet Dağdelen, Yüksek Okul Müdürü Prof.Dr Erhan Kırtay, Bergama Eski Belediye Başkanı Raşit Ürper, Bergama Ticaret Odası eski başkanı Ali İhsan Süter,Koza Altın Yöneticileri, İsmet Sivrioğlu, Hayri Öğüt, Cemalettin Çetin, Bergama CHP ilçe başkanı İdris Yavuzyılmaz, AKP ilçe başkanı Hasan Şahin,MHP İlçe başkanı M.Emin Yaramış, belde belediye başkanları; Fikret Çam, Esat Karacan, Gürsel Altuğ ve iş, siyaset ve bürokrasi dünyasından bir çok seçkin davetli katıldı.