Bergama Ticaret Odası’nın ev sahipliği yaptığı toplantıda Bergama’daki sivil toplum kuruluşları ile CHP 2. Bölge Milletvekil Adayları bir araya geldiler. Toplantıya CHP İzmir 2. Bölge Milletvekil Adayları Mehmet Ali Susam, Birgül Ayman Güler, Elfin Tartaroğlu, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, CHP İl Genel Meclis Üyeleri Ahmet Baki Yetim, Süleyman Gedik, Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları, Bergama Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Süleyman Başsan, Bergama Genç İş Adamları Derneği Başkanı Hakan Karcı, Bakırçay Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İsmail Birol, Bakkallar Odası Başkanı Mehmet Salim Söyler, Berberler Odası Başkanı Vedat Yiğit, Demirciler Odası Başkanı Tuncay Akyol, Kahveciler Odası Başkanı Kazım Kızılcaoğlu, Marangozlar Odası Başkanı Hasan Çoban, Muhasebeciler Odası Bergama Temsilcisi Yardımcısı Melih Demirel, Sergiciler Odası Başkanı Süleyman Türkoğlu, Terziler ve Benzerleri Odası Başkanı Yusuf Kurtuldu, THK Bergama Şube Başkanı Fuat Yaramış, BEAFSAD Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Alayat, Bergama Yüksek Öğrenim Derneği Başkanı Mahmut Esat Dülge, Bergama Motosiklet Derneği Başkanı Özgür Kip, CHP İlçe Başkanı Mehmet Gürsel Çelebi, CHP İlçe Meclis Üyeleri, CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“AMAÇ SORUNLARI İLETMEKLE KALMAYIP ÇÖZÜME ULAŞANA DEK TAKİP”

Açılış konuşması yapan Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, mesleki kuruluşları ile düzenledikleri toplantılar sonucu belirlenen Bakırçay’ın sorunlarından kısaca bahsetti. Bu toplantıların düzenlenmesiyle, milletvekil adaylarına zaman konusunda yardımcı olduklarını ifade ederek sorunları tespit edip vekil adaylarına iletmekle kalmayıp sorunların çözüme ulaşasıya kadar takipçisi olacaklarını dile getirdi. CHP Milletvekil adaylarına Kuzey ege Çandarlı Limanı hakkında düşüncelerini sorarak teşvikler konusunda adaletli dağılım istediklerini belirtti. Tarımla ilgili pamuk primlerinin netleşmesini ve getirilecek küçük teşvikler ile atıl durumdaki çırçır fabrikaların istihdama kazandırılmasını istedi. Tohumculukla ilgili önemli bir coğrafyada yaşadığımızı ve bu sektörün desteklenmesi gerektiğini vurguladı. İzmir’de kurulacak olan Katip Çelebi Üniversitesi’nin Bakırçay yöresinin kalkınması için fakültelerinin Bergama-Dikili-Kınık’ta kurulması gerektiğini ifade ederek Bergama’ya kurulacak bir Tıp Fakültesi hem bölgenin fakülte özlemini hem de sağlık problemlerinin çözümü için ciddi akım olacağını belirtti. 5362 Marketler yasası ile ilgili çok ciddi beklentilerinin olduğunu belirterek bir an önce çıkarılması gerektiğini savundu. Kale Mahallesi’nin turizm teşvik kapsamına girmesiyle bölgedeki istihdama büyük katkısı olacağını ifade etti. Turizme sağlayacağı katkı sebebiyle Aliağa- Menderes raylı sisteminin, yapılacak otoyollarının, çevre yollarının ve bağlantı yollarının akıbetini öğrenmek istediklerini belirterek yapılacak yolların güzergahlarının Bergama’dan geçip geçmeyeceğini merak ettiklerini dile getirdi. Egenin kuzeyinin ulaşım sıkıntısını ifade ederek Kaklıç havaalanının faaliyete geçmesiyle ulaşım sıkıntısının çözülebileceğini belirtti. Bakırçay civarındaki istihdam sağlayacak olan yatırımcıların enerji sıkıntılarının olduğunu ifade eden Kahraman belirlenen bütün sorunların çözümü için Bergama’nın il olmasıyla çözülebileceğini söyledi.

CHP İlçe Başkanı Mehmet Gürsel Çelebi söz özellikle alarak nazik davetimizden dolayı Başkan Kahraman’a teşekkürlerini iletti.

“TOHUM ÜRETİMİ HAYAT DEMEK”

Toplantıda söz alan Birgül Ayman Güler, dünyanın her yerinde tarım ve hayvancılığın desteklendiğini Türkiye’de kendilerinin tarımı ve hayvancılığı destekleyecekleri politikalarının olduğunu söyledi. Tarım sanayisi ve üretimi için tohumculuğun önemli bir değer olduğunu savunarak tohum üretmenin hayat olduğunu savundu. Çiftçilerin faaliyetlerini sürdürmeleri için aldıkları krediler yüzünden borçlandıklarını dile getirerek ödenemeyen krediler sonucunda da %100 yabancı sermayeler olan bankalar tarafından tarlalara haciz geldiğini belirtti. Bergama’daki turizmi parça olarak değerlendiklerini eleştirerek pansiyonculukla birlikte Dikili’de denizciliği bir bütün olarak değerlendirmemiz gerektiğini söyledi.

“LİMANI BİZ YAPACAĞIZ.”

Toplantıda konuşan İzmir 2. Bölge Milletvekil adayı Mehmet Ali Susam, Bergama’ya tarımıyla, turizmiyle, ticaretiyle, tarihi dokusuyla çok daha geniş perpektifle baktıklarını ifade ederek il olacak ilçeler arasında Bergama’nın ilk beşte yer aldığını söyledi. Çandarlı Limanıyla ilgili dokuz yıldır bir ilerleme olmadığını, seçime yaklaşırken limanın temel atma töreninin yapılmasını ve bu gecikmenin iktidar partisine hesap sorulması gerektiğini savundu. Kuzey ege Çandarlı Limanı’nı kendilerinin gerçekleştireceklerini söyleyen Susam, Kuzey ege Çandarlı Limanı ve Anadolu’daki ulaşım ağlarıyla birlikte İzmir’i en büyük ihracat merkezi yapacakları sözünü verdi. Kuzey ege Çandarlı Limanına ulaşılacak şekilde Kınık- Soma yol bağlantıları yapılarak Marmara ihracatının da yapılacak Lojistik köy ile birlikte İzmir’e aktırılmasını sağlayacak yatırım planlarının olduğunu belirtti. Devletin topladığı vergiler ile ticaret, turizm ve sanayinin gelişmesi yönünde yatırımlara aktarmasını savunan Susam, İzmir- İstanbul otoyolunun ara yollarla birlikte Çandarlı ve Bergama’ya ulaşması yönünde projelerinin olduğunu belirtti. Turizmle ilgili master planı içerisinde Aliağa-Menderes hızlı tren hattının Selçuk-Bergama’ya kadar uzanması yönünde projelerinin mevcut olduğunu sürecin hızlandırılması yönünde hazır olduklarını, bu bağlantı yollarla birlikte Bergama’yı yaylasıyla, tarihiyle entegre edip turizmin Bakırçay bölgesinde etkin bir hal almasını sağlayacaklarını belirtti.

“BİZ BAKIRÇAY’IN SORUNLARINI ÇÖZMEYİ VAAT EDİYORUZ.”

İktidarın, Türkiye’nin her yerine hizmet getirmek durumda olduğunu belirten Susam, iller arasındaki teşvik dağılımında adil davranılması gerektiğini savundu. Kaklıç Havaalanının, Kuzeyege için önemli bir konu olduğunu düşündükleri ve bu konunun temsil ettiği partinin master planı içerisinde olduğunu söyledi.

Bütün belirlenen sorunları dört yıl içerisinde çözmeyi vaat eden Susam, toplantıya katılanlardan samimi bir biçimde desteklerini beklediklerini belirtti. Bir iktidar dönemi istediklerini söyleyerek Bergama’nın tüm ihtiyaçlarının bilincinde olduklarını, kentin ihtiyaçlarını karşılamaya razı olduklarını ve bu kenti beraber yönetmek istediklerini ifade etti.

Bir araya gelip sorunları belirlememizi takdirle karşıladığını söyleyen Vekil Adayı Susam, dört yılda Türkiye’yi kalkındıracak çok net projelerinin olduğunu, üreten insanın önündeki engelleri kaldıracaklarını, tohumuyla, ilacıyla, insan kaynağıyla teşvik sağlayacaklarını ve iktidara geldiklerinde laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti oluşturacakları sözünü verdi.

Toplantı sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan vekillere, Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve önceki dönem Bergama Ticaret Odası Başkan Vekili İbrahim Dericioğulları günün anısına üzerinde Kızılavlu’ nun resmi bulunan plaket takdim ederek karşılıklı teşekkürlerini ilettiler.