2004 yılında belediyelerin tanıştığı, 2007 yılında da Bergama Ticaret Odası’nın ziyaret ettiği kardeş şehrimiz olan Hollanda’nın şirin şehri Alkmaar Belediye temsilcisi Mirjan Hammerk 26 Haziran’da Bergama Ticaret Odası’nın konuğu oldu. BERTO başkanı Melih Kahraman’la keyifli ve Bergama için de faydalı olabilecek konular üzerine yaklaşık yarım saat süren bir görüşme gerçekleşti.
Peynirleriyle ünlü Hollanda’nın meşhur peynir taşıyıcılarından ve kültürlü peynir yapımından seracılık ve jeotermal enerjinin daha etkin kullanılmasına kadar birçok farklı konu üzerinde konuşulan davette, misafirlere Bergama tulum peyniri tanıtıldı ve ikram edildi. Peynirimizi lezzetli ancak Hollanda halkının damak tadına göre biraz tuzlu bulan Hollanda temsilcisi, iki farklı lezzetin karşılıklı pazarlarda yer alabileceğini ve farklı teknolojilerin kullanımını dile getirerek güzel ilişkiler kurulabileceğini belirtti.
Melih Kahraman’ın Hollanda’da kullanılan ancak Türkiye’de henüz uygulamaya geçmeyen farklı geri dönüşüm kaynaklarından bahsetmesiyle konu, enerjinin faydalı kullanımı ve bunun getirisi üzerine odaklandı. Bergama’nın bulutlu gün sayısının yalnızca 52 gün olduğunu ancak halkın güneş enerjisi söyleminden sadece suyun ısıtılmasında kullanılabileceğini algıladığını belirtti. Buna karşılık, Hollanda’da güneş enerjisinin yaygınlığı ve bu enerjinin zaman zaman da satılabilindiğinden bahseden Hammerk, mevzuat işlemleri ve teknolojiye ulaşma noktasında bir problem yaşanmazsa bölgemiz seracılığında da güneş enerjisinin etkin olarak kullanılabileceğini sözlerine ekledi. Öyle ki bu enerjiyle hiçbir elektrik sarfiyatı yapmadan gece de led ışıklandırmayla etkin üretim ve yetiştirme yapılabilecek. Bu da bölge geçimini ve üretimini olumlu etkileyecek nitelikte bir gelişme olacak.
2015’te açılımı öngörülen Çandarlı limanının da bölgemiz gelişimine özellikle hayvancılık ve ithalat noktasında faydalı olacağına inandığını belirten Melih Kahraman, Bergama’nın yirmi bin başlı hayvancılık tesisi projesini ve buradaki sütün işletilmesiyle elde edilecek ürünlerin (yoğurt, peynir ve çeşitleri) ithalatıyla büyük bir Pazar oluşabileceğini sözlerine ekledi.
Seracılık ve peynir konusunda ileriye dönük adımlar atılabileceğini dile getiren Hollandalı temsilci Mirjan Hammerk, güneş enerjisinin etkin kullanımı hususundaki projeleri daha uzun vadeli görüşmeler sonucunda birlikte uyum içerisinde karara bağlanabileceğini söyledi.
Etkin her türlü projeye açık olduklarını vurgulayan her iki taraf da birbirlerine yörelerine özgü hediyeler vererek hoş daveti sonlandırmış oldu.