Turizm haftası programı dahilinde, Bergama Ticaret Odası tarafından, Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman ve Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in konuşmacı olarak katıldıkları “Berlin’den Bergama’ ya Bakış” konulu panel düzenlendi. Geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Bergama Ticaret Odası ve Bergama Belediyesinin de katılığı, dünyanın en büyük turizm fuarı olan, ITB Turizm Fuarı ve Berlin izlenimlerinin anlatıldığı panel Bergama Ticaret Odası Sosyal Tesisleri Tonoz da düzenlendi.
İlk olarak BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman öncelikle Bergama Belediyesi ile bir arada bir şeyler yapabilmenin mutluluğunu dile getirerek, ortak konuşabilecek şeylerin olmasının çok güzel olduğunu belirterek konuşmasına geçti
Bergama Ticaret Odası olarak öncelikli hedeflerinin, Bergama’nın tanınırlığının ve bilinirliliğinin artması olduğunu dile getiren Kahraman Bergama’ya gelen turist sayısının artması ve bölge turizminin güçlenmesi için çok çalıştıklarını belirtti.
Mart ayı içerisinde Berlin’de gerçekleşen ITB Turizm Fuarında Türkiye’de bulunan 365 Oda ve borsa içerisinden fuara katılan 2 oda arasından biri oldukları için gurur duyduğunu belirten Kahraman “bu da bizim turizme verdiğimiz değeri açıkça gözler önüne seriyor “dedi. Ve Fuarda yer alan BERTO standı içinde Bölgemizin tanıtılması için, çok sayıda materyalin ve tanıtım broşürlerinin dağıtıldığını belirtti
Bergama’nın turizm potansiyeli açısından çok yüksek bir coğrafya üstünde yer aldığını belirterek “bu bizler için çok büyük bir nimettir ve mutlaka değerlendirilmesi gereken bir konudur” dedi. Bergama gerçektende turizm açısından çok güzel değerleri barındıran bir yer biz turizmci üyelerimizin bize verdiği destekle turizme büyük bir önem veriyoruz çünkü turizm Bergama’nın gelişimi için atlanmaması gereken bir değerdir dedi.
Dünya pazarında yer almak ve şehrinizi pazarlamak istiyorsanız mutlaka ITB’de yerinizi almalısınız diyen Kahraman “Berlin bizden aldığı bir eserle 7 milyon ziyaretçi elde ediyor bizim ise elimizde zaten bu eserler mevut, tek ihtiyacımız elimizde bulunan turizm değerlerine sahip çıkarak onları bir kazanca dönüştürebilmek ve bölgemizin bu doğrultuda gelişmesini sağlamaktır dedi.
Almanya’nın başkenti Berlin de çok fazla turizm öğesi yer almamasına rağmen çok yüksek sayılarda turisti misafir etmesi ne dikkat çekerek “Elinde fazla değer bulundurmamasına rağmen, Turizm gelirlerini fevkalade üst düzeye çıkaran Berlin’e baktığımızda, Bergama’nın bunun çok daha fazla üzerine çıkabilecek bir potansiyeli elinde bulundurduğunu görüyoruz, ve bizde bu hedefe ulaşmak içinde elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
Türkiye’deki doğal güzelliklerin hiçbiri olmamasına rağmen çok yüksek turizm potansiyeline sahip olan Berlin’in “müzecilik sektörü” ile turizm pastasından büyük bir pay aldığını belirtti.
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise ”Unesco sürecinden ve Bergama’nın bu yolda ilerleme kaydettiğinden bahsederek, Zeus sunağının Bergama’dan nasıl kaçırıldığı konusunda bilgiler verdi. Berlin’de bulunan Bergama’nın Panoramik görüntüsünün Berlin için çok büyük bir kazanç olduğundan ve Tüm Bergama’nın Avrupa’da müthiş bir reklamı yapıldığından bahsetti.
Sonuç olarak Bergama’nın önünün çok açık olduğu, Bergama’nın sıra dışı bir kent olduğunun bilincine vararak , elimizdekinin değerlerin fırsata çevrilmesi için çalışmaların yapılması gerekliliği mesajı verildi.