Alkmaar Belediye Başkanı Piet Bruinooge ve delegasyonundan Bergama Ticaret Odasına yapılan ziyaretten ticari ve yatırım konusunda işbirliği çıktı.
Alkmaar Belediye Başkanı Piet Bruinooge, eşi Elly Bruinooge, Kardeş şehir Komitesi Üyesi ve Alkmaar Ticaret Odası yöneticileri Hans Tanger ve Rıza Diktaş Bergama Ticaret Odası Meclis Salonunda BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman’ın Ticaret Odası ve Bölge ekonomisi hakkında verdiği yarım saatlik bir brifingi dinlediler. .
Brifing sonunda BERTO Başkanı Kahraman’a Bergama OSB, Kuzey Ege Zeytindağ Konteynır Limanı ve yenilebilir enerji hakkında çeşitli sorular soran heyet alınan olumlu cevaplar karşısında “Bergama’ya Hollandalı işadamlarının başta sera ve tarım olmak üzere, yenilebilir enerji çeşitlerinden olan rüzgâr tribünleri konusunda yatırım yapabileceklerini” ifade ettiler.
MELİH KAHRAMAN; BERGAMA OSB’YE SERA EKİPMANLARI VE RÜZGÂR TRÜBÜNLERİ ÜRETECEK FABRİKALAR KURULABİLİR. .
Bergama Organize Sanayi Bölgesinin, Dikili Limanına 13 km, 2012 yılında hizmete girecek Çandarlı Körfezindeki konteynır limanına 25 km mesafede olduğunu belirten Başkan Kahraman “Bölgemiz seracılık, tarım, turizm ve rüzgar enerjisi konusunda bir cazibe merkezi konumdadır. Hollandalı firmaların altyapısı bitmiş ve ulaşımı çok rahat olan Organize Sanayi Bölgemize sera ekipmanları ve rüzgar tribünleri üretimi konusunda yatırım yapacaklarını” ifade etti. .
Bölgenin adeta modern sera merkezi haline dönüştüğünü belirten Başkan Kahraman sera ve rüzgar tribünü konusunda yeni yatırımcılar sırada, bölgede Bergama Merkez olmak üzere bin adet rüzgar tribünü kurulacaktır” dedi. .
Alkmaar Belediye Başkanı Piet Bruinooge “Bergama ile yatırım konusunda artık somut bir işbirliğine gitmek istediklerini vurgulayarak, Alkmaar Belediye Meclisimizde bu işbirliğinin somutlaşması yönünde bir karar alacağız. İki şehrin ticaret odaları karşılıklı delegasyonlar oluşturacaklar ve bu delegasyonlarda karşılıklı olarak somut yatırım ve ticari işbirliği yapacak işadamları olacak. 2010 yılında gerçekleşecek ziyaretlerde somut işbirliği ve yatırımların ilk adımları atılacak” dedi. .
BERTO Başkanı Melih Kahraman “vakit geçirmeden Ekim ayı meclis toplantısında bu konuda somut yatırımlar ve işbirliği yapacak delegasyonu tespit edeceklerini Kardeş şehir Alkmaar’ında bu konuda somut adımlar atmasından memnun olduğunu” söyledi
Heyet, Ertesi gün Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve BERTO Başkanı Melih Kahraman’ında katılımı ile somut olarak yatırım yapmak ve işbirliğine gitmek istedikleri, Seracılık konusunda Agrobay ve Vegevital sera işletmeleri ile Zeytindalı Termal Turizm Tesisleri ile FİNA Enerjinin kurduğu Rüzgâr tribünlerini” gezdi.