Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, 2019 yılında prototipi hazırlanıp, 2021’de ise piyasaya satışı yapılması planlanan yerli üretim otomotiv fabrikasının kurulması için Bergama’nın uygun konuma sahip olduğunu dile getirdi.
Ege Bölgesi’nde üretilmesi planlanan Türkiye’nin ilk yerli otomobili elektrikli ya da hibrit olacak. Bergama’da otomobil fabrikasının kurulmasının limanlara olan yakınlığı, düz ve büyük arazilerin mevcut olduğunun altını çizen Ürper, 2016 yılında Türkiye-Polonya İş Forumu’nda devletin mega projeler arasında gösterdiği Çandarlı Limanı’nın yer aldığını, bunun er ya da geç tamamlanarak ticarete açılacağını; bitecek otoyol projesiyle işlerin daha da kolaylaşacağını hatırlattı.
“AVANTAJLARIMIZ ÇOK”
Stratejik konumu gereği kesişim noktası görevi gören Bergama’nın lojistik imkânının yanı sıra bölgemizin diğer artılarından bahseden Ürper, “İzmir-Çanakkale Duble Karayoluna 400 m, Kuzey Ege Konteyner Limanı’na 25 km, mevcut Soma-Aliağa demiryoluna 45 km ve projesi onaylanan yeni demiryolu güzergahının Bergama’dan geçmesi, yerleşim yerlerine yakınlığı ile ulaşım kolaylığı ve personel istihdamı konusunda seçeneğin çok olması gibi bir çok avantajlarımız var. “şeklinde konuştu.
“LM’NİN DE TERCİHİ BERGAMA”
Yaklaşık 450 kişiye istihdam sağlayan, 40 milyon euroluk yatırım yapan ve yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen isimleri arasında yer alan LM’nin geçtiğimiz günlerde üretime başladığının altını çizen Başkan Ürper, ”LM Wind Power da tercihini Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nden yana kullandı.“ dedi.
“BERGAMA STRATEJİK ÖNEM KAZANACAK”
Ürper, Ekim ayı başında ESBAŞ’ın ev sahipliğini yaptığı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin teşrifiyle gerçekleşen Batı Anadolu Serbest Bölgesi Ön Protokol İmza Töreni ile “İlçemiz Aşağıkırıklar Mevkii’nde yapılması planlanan serbest bölge projesi ile ilçemiz daha da stratejik önem kazanacaktır. Bizler de üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” şeklinde konuştu.