Bergama Ticaret Odası 6-11 Kasım tarihleri arasında üyelerine İtalya gezisi düzenliyor.

Gezinin amacı, yöremizin lokomatif sektörü turizm ve tarım odaklı. Kültürel miras kabul ettiğimiz domuz alanı mevkii, Kale mahallesi nin, mevcut dokusunun korunarak, butik otelcilik ve pansiyonculuk için yapılandırılması ve gelişmesini sağlamak, dolayısıyla yöremize ticari dönüşümü, gelişmiş turizm marka kentine dönüşebilmek,temel hedef ve amaçlarımızdandır.Dünyadaki eşsiz örneklerinden İtalya da Sirena ve Verona yı yatırım olanağı olan üyelerimize,gözlemleme-inceleme olanağı sağlamak,gezinin en işlevsel gerekçesidir.
Bununla birlikte program kapsamında, aynı tarihlerde Bologna da yapılacak, EIMA tarım fuarına da katılmayı planlıyoruz. Bölgemiz için en az Turizm kadar önemli bir diğer sektör, tarımla uğraşan tacirlerimize de gözlem ve inceleme olanağı sağlamış olacağız. Türkiye den de çok önemli 19 tarım makinesi üreten firmanın katılacağı bu fuarda, ülkemizden sektör içi işadamlarıyla da buluşma imkanı bulunacaktır.

Bergama Ticaret Odası olarak, kurumsal kimliğimizle, orada Milano Ticaret Odası ve Verona Ticaret Odası, Turizm Derneği ile resmi görüşmelerimiz, tanışma toplantılarımız organize edilmektedir.
Ayrıca 5 günlük program içinde; kuru domates, çam fıstığı ve zeytin-zeytinyağ üretimi yapan 5 sanayici-iş adamı ile bölgemizde bu iş kolunda üretim yapan tacirlerimiz için, ikili görüşme hazırlıkları yapılmaktadır.
Hem tarihi dönüşümün turizm ile ticari hayata entegrasyonu için, hem de tarımsal faaliyetlerimizde gelişecek öngörü ve yeni pazarların keşfi için, faydasına çok inandığımız, içi çok dolu, nitelikli bir gezi ile üyelerimize bir hizmetimiz daha gerçekleşmiş olacak.

Ciddi emek ve mesai harcayarak geliştirdiğimiz bu proje, KOSGEB tarafından da değerlendirilmiş, projemiz takdir kazanmıştır. Geliştirilen iş birliği ile KOSGEB PROJE DESTEĞİ almış bulunuyoruz.

Üyelerimizi KOSGEB veritabanına kaydederek, giderlerinin %50 sini KOSGEB den karşılamasını sağlıyoruz. Böylelikle bu nitelikte ve geniş bir interland da,6 farklı kültür turunu kapsayan bu organizasyon üyemiz için,400-425 euro aralığında bir maliyet ile üyemizin faydasına sunulacaktır.

Bergama Ticaret Odası Başkanı Sayın Melih KAHRAMAN ‘’Görevlendirildiğimiz süre içerisinde, Faaliyet Planlamamız dahilinde, yönetim kararı ile her yıl, üyelerimiz için, ticari vizyonlarına güç katacak, sektörel etkinliklerini arttıracak, aynı iş kollarında uygulama farklılıklarını gözlemleyebilecekleri, bir yurtiçi, bir yurtdışı gezisi organize etmeyi hedefliyoruz. Bölgenin ticari gelişimine ışık tutacağını düşündüğümüz bu projeler, üyelerimizin mevcut çatımız altında sosyalleşmesini, kültürel etkinliğini, işbirliği ve dayanışmasını da güçlendirecektir.’’şeklinde gezinin amaç ve içeriğini ifade etti.

5 gece 6 gün sürecek İtalya gezisi için yol haritamız aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Oda Yönetiminin çalışmalarını titizlikle sürdürdüğü İtalya gezisinde ilk rota Milano ‘dur. Milano’ya inip orada şehir turu yapıldıktan sonra 160 kanal, 400 yaya köprüsü ile birbirine bağlı 118 ada üzerine kurulmuş büyüleyici kent olan Venedik olacaktır. Venedik’in sembolü olan ve Dünya’nın en güzel oturma odasına olarak bilinen San Marco Meydanı, San Marco Katedrali, Venedik’in en eski ailelerinden olan Doges’lerin yaşadığı Ducale Sarayı(Dükler Sarayı), Saat Kulesi, İç Çekiş Köprüsü, Çan Kulesi ve Büyük Kanal üzerindeki Rialto Köprüsü gezildikten sonra Ponte Subbioni’ye hareket ediyoruz.

İki gece Venedik konaklamamız ardından sonraki rotamız olan Floransa’ya çevirip yolumuz üzerindeki Prato kentini ziyaret ediyoruz. Floransa kentine vardığımızda dünyanın en güzel katedrallerinden Santa Maria Del Fiore Katedrali, Vaftizhanesi, Piazza, Signore, Palozzo Signore, en önemli sanat müzesi Uffizi Resim Galerisi, Arno Nehri üzerindeki Ponte Vecchio görülecek yerler arasındadır.

Floransa’da konaklamamızın ikinci gününde güneye doğru 1 saat mesafedeki sadece İtalya’nın değil, belki de dünyanın en değerli tarihi şehirlerinden Siena kentini ziyaret ediyoruz. 800 yıllık bir şehrin binalarının, sokaklarının, lambalarının, atlarını bağladıkları tokmaklarının nasıl bugüne kadar kaldığına ve nasıl halen daha kullanıldığına, günümüz insanlarının 800 yıllık evlerde nasıl bugünün modern yaşantısını devam ettirdiğine ve geçmişlerini, geleneklerini nasıl günümüzde canlı tuttuklarına şahit oluyoruz. Tur bitiminde günün ikinci durağı yine tarihi dokusuyla kendine özgü özellikleri olan Orvieto kentini ziyaret ediyoruz. Orvieto, İtalyanların Ortaçağdaki yaşantısının bir çok özelliğini anlatan, yaşatan tarihi bir kasabadır. Turumuza devam ederek Pisa kentine gidiyoruz. Eğilerek dünyaya nam salan Pisa Kulesi’ni Vaftizhane ve Katedrali’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra yine aynı bölgedeki Lucca kentini ziyaret edip Floransa’nın 20 km batısında ki sessizliği ve doğasıyla bilinen Montecatini sayfiye bölgesinde konaklıyoruz.

Ertesi gün kahvaltının ardından Bologna’daki fuar alanına doğru hareket ediyoruz. Tam gün sürecek fuar ve iş ziyaretlerimizin ardından gece otelde konaklayıp ertesi gün Türkiye için yola çıkıyoruz.