Bergama Ticaret Odası, üç aydan bu yana devam çalışmaları sonucu İzmir’in tarihsel ve kültürel zenginliklerini görmek, 8 bin yıllık kültürel miras listesine girmeye değer antik kentlerini keşfetmek üzere UNESCO’dan 30 kişilik heyeti Bergama’da ağırladı.

UNESCO Kültürler arası Avrupa Merkezi tarafından İzmir’de düzenlenen uluslara arası kongre için vesilesi ile Bergama’ya gelen UNESCO Heyeti’nin asıl amaçları Efes ve Bergama’nın dünya kültür mirasına dahil için yapılacak lobi faaliyeti idi.

Kongre başlığı ile ülkemize davet edilen ve Midilli’ den Bergama’ ya gelen konuklar Ayvalık’da Yönetim Kurulu Başkanımız Melih Kahraman, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Levent Akçay, İsmail Birol Ve Bülent Cingöz tarafından karşılandı. Yol boyunca heyete, Bergama’yı tanıtan broşür ve harita eşliğinde İngilizce sunum ile Bergama ve yöremiz hakkında tarihi ve sosya – kültürel bilgiler verildi. Bergama’ya geldiklerinde küçük bir şehir turu ile Kızılavlu(Bazalica) tanıtıldı. Küçük şehir turumuzun ardından konuklar için Berksoy Hotel’de hazırladığımız kokteyl-prolanj şeklindeki yemek programımıza Kaymakamımız Ahmet Ertan Yücel, Belediye Başkanımız Mehmet Gönenç, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, BERKSAV Başkan Yardımcısı Mustafa Durmaz başta olmak üzere yöremizin basın mensupları katıldı.

Mutlulukla uğurladığımız konuklarımız, 8-9 Temmuz’da kongre’ye katıldı, daha sonra Efes, Çeşme, Seferihisar’ı da gezerek programlarını tamamladılar.

Sürecin öncelikle ülkemiz, sonrasında da Bergamamız için olumlu işlemesini diliyoruz.

Kongreye üst düzey katılım

Alsancak Swissotel Grand Efes’te 8-9 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan “Kültür-Turizm: Avrupa Akdeniz Kültürlerarası Köprüler” temalı kongre ile UNESCO temsilcisi bilim insanlarıyla tecrübe ve bilgi paylaşımını sağlamak amaçlandı. Kongreye çok sayıda yerli ve yabancı konuk konuşmacı katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve UNESCO Türkiye Milli Komitesi Yetkililerinin açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte Yunanistan, İtalya, Hırvatistan ve İspanya’dan konuşmacılar katıldı.

Kongrenin açılış gününde plaket töreninde, organizasyondaki ulaşım ve yemek sponsorluğumuz için Başkanımız Melih Kahraman’ a katkı ve katılım nedeniyle odamız adına plaket verildi.

Proje içinde yer alarak, yola çıkarken hedefimiz; Bergamamızı tanıtmak, Dünya kültürüne ait bir grup bürokrat ve akademisyenin belleğinde Bergama’yı bir iz olarak ülkelerine taşıyabilmekti. Sonuç için uygun bürokrasi diliyle lobi faaliyetinde bulunmak, Bergama Tarihi Değerlerinin dünya kamuoyunda hakettiği belgeyi almasını sağlamaktı.

Bunu başarabildiğimize, doğru yolda olduğumuza tüm içtenliğimizle inanıyor, yöremiz kültür ve insanını en iyi şekilde temsil ettiğimiz düşüncesiyle çalışmalarımız sürdürüyoruz.