Bergama Ticaret Odası birkaç konu başlığı ile Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i, paylaşım ve işbirliği için ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Melih Kahraman ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Erkan Evrenkaya, Sayın Levent Akçay, Sayın Hilmi Köprülü, Sayın İsmail Birol’un katıldığı toplantıda özellikle teleferik, beş yıldızlı otel yatırımı ve KOSGEB İŞGEM Projesi ile ilgili öneriler ifade edildi. Alternatiflerinin değerlendirilerek mevcut durumun Bergama menfaatine en yararlı hale nasıl getirilebileceği konusunda, karşılıklı görüş birliğine varıldı.

Geçtiğimiz günlerde TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy’u İstanbul’da makamında ziyaret eden yönetim kurulumuz, Ulusoy’un Bergama’da yapımı biten teleferik projesine olan olumsuz tepkisi ile karşılaştı. Sayın Ulusoy konu hakkında daha önce tüm idari kanallara yazı yazarak teleferiğin yapılmaması yönünde verdiği tepkiyi, oda yönetimimize de ifade ederek, bu durumun Bergama’yı ziyaret eden tur organizatörü ve turizm acentelerine olumsuz yansıyacağını ifade etti. Başkanımız Melih Kahraman bu tepkiden dolayı Bergama turizmi için zararı minimize etmemiz gerektiği düşüncesiyle, hep birlikte, yapılmış olan projenin gerçekliğini de kabul ederek çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.
Bizleri heyecanlandıran bir başka konu da; geçtiğimiz günlerde İstanbul’da, üyelerimize İstanbul ve Ankara seyahatlerinde otel adresini belirleyerek, %70 oranında üyemize indirimli konaklama olanağı sağladığımız, BERTO üyesi olarak üyemizin kullanacağı markayı yaratma projesi bütününde, The Green Park Otelleri ile işbirliği protokolü imzaladık. İmza törenine kendisi katılan The GreenPark Otelleri yönetim kurulu başkanı Sayın Adil Üstündağ ile yapılan görüşmede, 6.beş yıldızlı otelini de yapmak üzere, zincir projeye, yeni halka için yatırım alanı aradığı paylaşıldığında, Oda yönetimimiz tarafından, Bergama önerildi. Kendisi tarafından büyük memnuniyet ve heyecanla karşılanan bu öneriye, sıcak baktığını ifade ederek, önümüzdeki günlerde Bergama’ya teknik ekibi ile geleceğini, yer ve alan tahsisi konusunda da kendisine yardımcı olmamızı rica ederek, işbirliği önerimizi kabul etti. İstanbul da yaşadığımız bu gelişmeleri Sayın Mehmet GÖNENÇ ile paylaşarak, Bergama Belediyesi’nden yer tahsisi ile ilgili görüş aldık. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Bergama’nın 5 yıldızlı termal otele ihtiyacı var. Şuanda da ılıca bölgesiyle ilgili bir çalışmanın içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde yaptığım Edirne programında Dedeman Otel yetkilileri ile otel projesi için görüştüm. Bundan bir yıl öncesine kadar ılıca bölgesi hakkında karar vermek kolaydı ama şimdi Raşit Bey zamanında başlayan sosyal tesisler bulunmakta ve bu proje için alternatif bir yer düşünülmesi gerekiyor.” şeklinde konuşarak uygun bir zamanda Bergama Ticaret Odası işbirliğiyle Adil Üstündağ ile görüşmek istediğini belirtti.
Son olarak, diğerleri kadar önemsediğimiz, yapılan ziyarette görüşülen diğer bir konu ise KOSGEB’in destek projelerinden biri olan İŞGEM idi. Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman bu projeyi Bergama’da da hayata geçirmek istediğini belirtirken Bergama Belediyesi’nden bu proje için şart koşulan 1500m2’lik yer tahsisi için yardımcı olmalarını istedi. Bu kapalı alanda bölgenin mülki idaresi ile ortaklı ticari işletme kurulmasıyla KOSGEB’den 1.5 milyon lira hibe alınabileceğini ifade etti. Ayrıca kurulan bu işletmede en az 30 kişiye eğitim verilerek işsizliğin bölge sorunu olarak, ön planda olduğu bu dönemde, istihdama destek yaratacağını vurgulayarak; eğitimin sonunda bireyler kendi iş yerlerini açmak için KOSGEB’den 27 bin lira hibe 70 bin lira kredi alabileceklerini belirtti. Bergama Ticaret Odası Başkanı Sayın Melih Kahraman müsbet bir yaklaşım olduğu sürece çalışmalarımıza başlayabileceklerini vurgularken Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Gönenç de yer alanı konusunda mezbaha alanında yardımcı olacağını belirtti.
Her üç proje bütününde de Bergama Belediye Başkanı Sayın Mehmet GÖNENÇ’ in olumlu görüş ve işbirliği desteği alarak, görüşmeyi tamamlayan Oda yönetimimiz, başlatılan çalışmaların devamı inancıyla, ayrıldıklarını ifade ettiler.