Bergama Ticaret Odası 5-9 Mart tarihlerinde dünyanın en önemli fuar organizasyonlarından biri olan ITB Berlin Turizm Fuarı’na katıldı. Bergama Belediyesi ile paylaştığımız standımızda Selçuk Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Odası ile aynı holde yer aldık. Berlin’de 160.000 m2’lik Messe ICC Fuar alanında gerçekleştirilen organizasyona Bergama Ticaret Odası; Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İ. Lütfi Kolat, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Akçay, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Tahir Erdoğan, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sarıl, Yönetim Kurulu Üyesi Gonca Harman, Yönetim Kurulu Üyesi Azam Ziya Güç, Meclis Üyesi Hakan Gönlügür ve Genel Sekreterimiz Gülay Koç’tan oluşan bir heyet ile katıldı. ITB Berlin Turizm Fuarı’na yaklaşık 174.000 ziyaretçi katıldı. Toplam 10.147 kurum, kuruluş ve organizasyon fuarda yer aldı.
Heyetimiz 6 Mart tarihinde Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Almanya’nın ekonomik göstergelerinin ve uluslararası ilişkilerin konuşulduğu toplantıda Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper Almanya’nın Türklerin önemli bir partneri olduğunu, yapılacak yatırımlarda danışmanlık hizmeti ve desteklerini isteyeceğimiz bir kurum ile bir arada olmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.Toplantıda bölgemize yapılabilecek yatırım imkanları hakkında değerlendirmeler yapıldı. Heyetimiz aynı gün Postdam’daki Brandenburg Kalkınma Ajansı’nı ziyaret etti. Toplantıda Dr.Stefan von Senger, Brandenburg Kalkınma Ajansı’nın sektör ve pazarlar ile ilgili sağladığı hizmetleri,finans ve teşvik olanakları ile ilgili hizmetleri, endüstriyel bölgeler ve ofis alanları sağlamadaki destekleri ve teşvik öncelikleri hakkında bilgileri aktardı. Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper Ekonomi Bölgesi Brendenburg’daki Kalkınma Ajansının yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımıza ne gibi destekler sağlayabileceğini öğrenmek amacıyla planlanan toplantının gerçekleştirilmesinden duydukları memnuniyeti ifade etti.
Heyetimiz 7 Mart tarihinde Dresden Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Dr. Detlef Hamann ve Dresden Ticaret Odası yetkililerine, bölgemiz olanakları ve potansiyeli aktaran heyetimiz Dresden ve
çevresindeki yatırım ve iş olanakları hakkında bilgilendirildi. Aynı gün heyetimiz Dresden şehrinden bir gıda üretim tesisi olan Dr. Quendt KG fabrikasını ziyaret etti.
8 Mart tarihinde ITB Berlin Turizm Fuar alanında temaslarını sürdüren heyetimiz 9 Mart günü şehrimize döndüler.