Bergama Ticaret Odası Başkanı Lütfi Kolat, Başkan Yardımcısı Melih Çağdaş, Meclis Başkan Yardımcısı Arif Böke, Yönetim Kurulu Üyeleri Salim Zeki Kurşun, Emre Erdoğan ve Genel Sekreter Gülay Koç, Bergama Kılıç Kalkan Derneği’ni ağırladı.
Dernek Başkanı Akif Gelirer’den kapsamlı bilgi alan BERTO Başkanı Kolat, Kılıç Kalkan kültürünün Bergama tarihi için çok önemli olduğunu vurguladı.
Ziyarette konuşan Dernek Başkanı Gelirer, yeni dönem için ‘hayırlı olsun’ dileklerinde bulunduktan sonra “Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle birlikte Halıcılık, Yorgancılık, Parşömen Yapımı gibi birçok geleneksel eylem de UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girdi. Biz bu listeye, Kılıç Kalkan’ın da dahil olması gerektiğine inanıyoruz. Dernek olarak yaptığımız başvurular sonucunda Kültür Bakanlığı’ndan raportörler, geleneğimiz hakkında tespit ve incelemelerde bulundular. İnanıyoruz ki, bu çabalarımızın sonucunda, Bergama’mızın bu geleneğinin tescillenmesi, toplumsal farkındalığın artması ve şehrimizin uluslararası tanıtımına da büyük katkı sağlayacaktır. Bu konuda tüm kurum, firma ve hemşehrilerimizin desteğini bekliyoruz” dedi.
Görüşme sonunda BERTO Başkanı Kolat, ziyaretleri için dernek yönetimine teşekkür etti.