BEGİAD Başkanı Hakan KARCI ve BEGİAD üyeleri Arif BÖKE, Sadullah ÜRPER, Ertuğ CANOĞLU, Mustafa GÜLENÇ, odamızı ziyaret ettiler.

Çandarlı’ da yapılacak liman için ön bilgi almak amacıyla Mersin’e çıkartma yaptıklarını söyleyen BAGİAD Başkanı Hakan KARCI, orada gerçekleştirdikleri ziyaretleri ve liman hakkında aldıkları bilgileri paylaştılar. Mersin’ nin lojistik köy kurma projelerinin olduğu belirten KARCI, lojistik köyün içerisinde bankasından servisçisine, lastikçisine kadar ihtiyaç duyulan meslek gruplarının işletmelerinin bulunacağını bildirdi.

BERTO Başkanı Melih KAHRAMAN, herkes limanın oluşumunda sağlayacağı faydadan çok arsa fiyatlarının konuştuğunu ifade etti.Yakınımızda olacak limanın pazarlayacağımız ürünlerin maliyetlerini değiştireceğini belirten KAHRAMAN, Türkiye’de iki tane lojistik köyün bulunduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ de İzmir’de de yeni bir lojistik köy kurma çalışmalarının olduğunu ve bu köy için de Çandarlı’ yı düşündüklerini belirtti.

Hamburg şehrinin liman kentlerinde ilklerden biri olduğunu söyleyen İsmail BİROL, Lojistik köyden ziyade serbest bölge oluşması bölgemiz için daha verimli olacağı düşüncesini belirtti.

Başkan Yardımcımız Erkan EVRENKAYA,limanın yapılmasıyla birlikte göçle birlikle nüfus artışındaki sorunun kontrol altına alabilmemiz gerektiğini vurguladı.

Liman ile ilgili projeksiyon yapmamız gerektiğini vurgulayan KAHRAMAN, limana gelecek firmalar için ilgili bölümlerde yetişmiş personel yetiştirilmesi ve nüfus artışıyla ilgili olarak da yapılaşmayı ve imarı iyi planlamak gerektiğini belirtti. Tek başına bir şeyler yapmak istemektense sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte fikir birliği oluşturulması yönünde öneride bulunan KAHRAMAN, düzenlenecek toplantılar ile Bergama’nın öncelik haritasını çıkarabileceğimizi savundu. KAHRAMAN, memleketimiz için belirlenecek öncelik haritasına göre birlikte hareket etmemizin doğru olacağını ifade etti.

Bergama Ticaret Odası’nın yöremizde güçlü bir kurum olduğunu belirten Sadullah Ürper, bu toplatıların Bergama Ticaret Odası çatısı altında olursa konum itibari ile daha çok verim alıcanağını belirtti.

5 Mayıs’ta TUBİTAK ile gerçekleştirilecek görüşmeden sonra sivil toplum kuruluşları ile toplantı yapılmasına karar veren KAHRAMAN, TUBİTAK ziyaretimizde Bergama için alacağımız sunumu düzenlenecek toplantıda paylaşabileceklerini ifade ederek ayrıca TUBİTAK ziyaretimize BEGİAD’dan bir temsilci katılabileceği yönünde öneride bulundu.

Ulaştırma Bakanımızın Sayın Binali YILDIRIM’ ın iktidar partisinden bölgemizde aday gösterilmesini değerlendirmemiz gerektiğini söyleyen İsmail BİROL, bölgemizle ilgili serbest bölge ya da lojistik köy kurulması hakkında fikir birliği oluşturup Bakanımızın söylevleri arasında yer almasını sağlamamız gerektiğini belirtti.

Münferitlikten çıkıp birlikte çalışma kültürünü geliştirilmesi yönünde fikir alışverişinde bulunarak BEGİAD üyeleri, karşılıklı memnuniyet çerçevesinde ziyaretlerini sonlandırdılar.