Bergama’nın ulusal ve uluslar arası platformda tanıtımını amaçlayan ve Bergama Ticaret Odası ile gönüllü bir çalışma grubu olan Fotoğraf Dostları Topluluğunun ortaklaşa gerçekleştirdiği Bergama Fotoğraf Günleri’nin ikincisi 17-18 Nisan’da yapıldı. 25 ilden yaklaşık 350 amatör ve profesyonel fotağrafcının katıldığı Bergama Fotoğraf Günleri’ne Erdal Kınacı, Niko Guıdo ve Fahrettin Şankaynağı gibi alanlarında dünyada otorite sayılan fotoğrafçılarda katıldı.
Bergama’ya cumartesi sabahı erken saatlerde gelen fotoğraf gönüllüleri ilk gün Berksoy Otelde yapılan programa katıldılar. Gün boyunca ünlü fotoğrafçıların katıldığı seminerleri izleyen konuklar ikinci gün Bergama’nın tarihi mekan ve önemli yerlerinde çekimler yaptılar. .
İzmir Fotoğraf Sanatı Deneği’nin(İFOD) konuk olarak katıldığı ilk günkü programda da ilk konuşmayı İFOD üyesi Tayfun Kocaman yaptı. Proje üzerine fotoğraflar ve Topluluk ve derneklerde proje çekimleri hakkında bilgiler veren Kocaman “dernek olarak amaçlarının fotoğraf sanatı ve dernekleşme konusunda toplumun dikkatini çekmek olduğunu ifade etti. .
Fotoğrafın bireysel bir çaba olduğunu belirten Kocaman “fotoğraf son derece basit bir işlemdir ama fotoğrafı bir yere taşımak bir sanat çerçevesine oturtmak çok özel bir şeydir. İşte bu durumda grup çalışmasının önemi ortaya çıkar” dedi. .
Deneklerini 24 yıldır fotoğraf sanatını toplumla paylaşmak için ciddi bir çabanın içinde olduğun u ifade eden Kocaman “üzerimize düşen sorumluluğu bir çatı altında yapmak için 24 yıldır bir çabanın içindeyiz” dedi. Kocaman daha sonra proje çekimleri konusunda fotoğraf gönüllülerine bilgiler verdi. .
İkinci sunumu yapan Konyalı fotoğraf sanatçısı Ömer Lütfü Bakan ise konuklara stüdyo Fotoğrafçılığı ve ışık kullanımı konusunda bilgi verdi. .
Haiti Depremi sonrası çektiği fotoğraflarının 8 dakikalık bir gösterimini yapan dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız Niko Guıdo ise “Nü fotoğrafçılığından belgesel fotoğrafçılığa yaptığı geçiş ile Haiti’de yapmış olduğu çekimleri anlattı. .
Medyanın ilgisinin bitmesi ile o bölgeye gösterilen ilginin de azaldığını belirten Niko Guıdo “Haitide sıkıntıların sürdüğünü” söyledi.
Oturumda Ufuk Kıray eleştirel fotoğraf konusunu anlatırken 2.5 yıldır profesyonel fotoğrafçılık yaptığını söyleyen Esra Pozan “düğün ve doğum fotoğrafları çekimi konusunda bilgiler verdi.
Haber fotoğrafçılığı konusunda ödüllü bir isim olan Anadolu Ajansı fota muhabiri Fırat Yurdakul ise haber fotoğraflarına yerine göre etik sınırları aşmadan kurgu yapılabileceğini söyledi. .
Toplantıda ünlü fotoğraf ustaları Fahrettin Şankaynağı ve Erdal Kınacı, İnsana dair fotoğraflar ve Fotoğrafta Yaratıcılık konusunda kısa bir seminer verdiler. .
Konuklar ikinci gün Bergama’nın antik mekânları Akropol, Arasta Pazarı, Tarihi Hamam ile Çınar Altı ve Roman Mahallesinde çekimler yaptılar. .
Bu yıl ikincisini düzenledikleri “Bergama’da Fotoğraf Günlerine” bu yıl yoğun bir katılım olduğunu söyleyen Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman “25 ilden 350 civarında bir fotoğraf gönüllüsü ilçemizde iki gün geçirip ilçemizin güzelliklerini fotoğraflamışlardır. Bu resimlere İZ TV ve diğer medya kuruluşlarında yer alacaktır. Bunun ilçemizin tanıtımı ve turizmimiz açısından büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.