Bergama Ticaret Odası ve Bergama Belediyesi organizatörlüğünde Bergama Belediyesi Haluk Elbe toplantı salonunda gerçekleştirilen turizm toplantısına Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lütfi Kolat, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, BERTO Meclis Üyesi Ercüment Sunercan, Genel Sekreter Gülay Koç ve turizmcilerden oluşan heyet katıldı. Bergama’da yeni festival arayışında turizmcilerin de görüşleri alındı.

Toplantıda ilk sözü alan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, gastronominin günümüzde hızla popülerlik kazandığına dikkat çekerek Bergama’nın da bu alanda kendini göstereceği ürünler olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti. ” Bergama’da etkinlik çeşitliliğini de arttırmak adına Bergama’nın lezzetlerini ön plana çıkaracak bir festival düzenlemek amacıyla bu toplantıda sizlerle buluştuk. Eylül-Ekim aylarını kapsayacak bir yiyecek festivali düzenlemek istiyoruz. Bu konuda birçok seçeneğimiz var ancak hangisinden yola çıkmamız gerektiğini sizlerin de görüşlerini alarak belirlemek istiyoruz” dedi.

Gönenç’in konuşmasının ardından söz alan Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper: “Sayın Gönenç’le de daha önce yaptığımız görüşmeler ışığında Türkiye’nin durumuna da bakarsak ülkede yaşan insanların ekonomisinde son yıllarda gözle görülür bir ilerleme oldu. Ekonomik refahın artmasıyla insanlar yeni kültürler ve lezzetler ile tanışmak için ülkenin dört bir yanında düzenlenen festivallere katılmaya başladı. Bizler de hafta sonu geldiğinde eskiden pikniğe giderken şimdi Türkiye’nin farklı bölgelerinde düzenlenen yiyecek festivallerine katılmak için araştırma yapıyoruz. Bu da bize gösteriyor ki Türkiye’de iç turizm büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Bu bilgiler ışığında son bahar döneminde oluşan piyasadaki durgunluğu ortadan kaldırmak için Eylül-Ekim aylarında bir etkinlik düzenlemek istiyoruz. Hava koşullarını da düşünürsek Eylül ve Ekim aylarında yazdan kalma günler geçiriyoruz. Bu nedenle hava koşullarının da uygun olacağını düşünüyoruz ve bu etkinliğin tek seferlik değil, Bergama kermesi gibi bir sürekliliğe sahip olmasını istiyoruz. Son olarak Bergama’nın ekonomik hareketliliğini arttırmak için ikinci bir festivalin de şart olduğunu düşünüyorum” sözlerine yer vererek görüş almak üzere sözü katılımcılara bıraktı.

Yoğun fikir alışverişi sonrası ikinci bir toplantıda düzenlenmesi gereken festivalin ayrıntıları konuşulmak üzere toplantı sonlandı.