Bergama Belediyesi ile Bergama Ticaret Odası’nın birlikte düzenledikleri “Bergama Seni Çağırıyor” projesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Bu yıl 3’üncüsü yapılacak olan projenin bilgilendirme toplantısı Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper’in katılımıyla, Bergama Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya Bergamalı turizmciler, oda başkanları ve esnaflar katıldı.

Toplantıda ilk olarak, son zamanlarda yaşanan terör olaylarına değinen Başkan Gönenç; “Hepinizin de bildiği gibi ülkemiz son dönemde terör olayları nedeni ile zor günlerden geçiyor. Ülke genelinde turizm açısından sıkıntılı bir döneme girdik dedi.

Bergama seni çağırıyor projesinin herkes tarafından yakından bilinen ve özellikle İzmir’de ciddi ses getiren bir projeye dönüştüğünü belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Geçtiğimiz iki yılın sonuçlarına bakacak olursak Bergama olarak doğru bir başlangıç yaptığımızı düşünüyorum. Özellikle bu yıl projenin gerçekleşeceği tarihler içerisinde Bergama Belediyesi’nin Kermes gibi çok sayıda etkinliğinin yer alması, Bergama’yı gezenler için farklı bir renklilik olacak. 15 Nisan’da İzmir’den yaklaşık 45 rehber Bergama’ya gelerek kent merkezini, tarihi arasta çarşısını, Kale Mahallesi’nde ki tarihi evleri ve sokakları gezecekler. UNESCO birimindeki arkadaşlarımız da onlara rehberlik edecek. Hep birlikte iyi organize olursak Bergama için güzel çalışmalar yapabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Başkan Gönenç; “Bergama ile ilgili gerçekleştireceğimiz iki önemli çalışmayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Hepinizin de bildiği gibi daha önce de gündeme getirdiğimiz Galenos Müzesi projesi ile ilgili somut bir çalışma yapmaya başladık. Sadece objelerin ya da materyallerin sergilendiği klasik bir müze değil, interaktif çalışmalarında yer alabileceği bir müzeyi yaşama geçirmeyi düşünüyoruz. İkinci çalışma ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile gerçekleştireceğimiz yine Galenos adına bir tıbbi bitkiler bahçesi, bir herbaryum oluşturmak. Sera ve açık ortamlarda, içerisinde bir araştırma merkezinin olduğu bir alanı yaratmayı istiyoruz. İki projenin de ilçe turizmine büyük katkı sunacağını düşünüyoruz” dedi.

Bergama Seni Çağırıyor projesinin kentin iç turizmine katkı sağlamak amacı ile gerçekleşen bir proje olduğunu belirten Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, bu projenin yenilenerek ve revize edilerek daha da gelişeceğini ifade etti. Ürper, “İç turizm özellikle Bergamalı turizmcilerin yakındığı bir konuydu ve bu durumda gerçekleştirdiğimiz projenin çıkış noktalarından biri oldu. Bu projenin iç turizm konusunda başarıya ulaşacağını düşünüyoruz. Başlatmış olduğumuz bu projeyi farklı kentlerde uygulamak isteyenler ve konu ile ilgili bilgi almak isteyenler oluyor. Farklı yerlerden talepler alıyoruz. Ekonomi bir denge işidir. Ufak müdahalelerle arz ve talep dengesini sağlayabilirsiniz. Bizler de şu anda talebin oluşmasını sağlayarak, arzın oluşmasını sağlıyoruz. 2014 yılı verileri, 2015 yılında ‘Mutlu Turist Mutlu Esnaf’ projesini ortaya çıkardı. Ve 2015 verileri esnaf memnuniyeti konusunda artış gösteriyor” dedi.