Tamamlandığında doğrudan 20 Bin kişiye istihdam sağlayacak olan, Türkiye’nin 19’uncu, İzmir’in ise 3’üncü Serbest Bölgesi olan Batı Anadolu Serbest Bölgesi; Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın teşrifleri ve yoğun bir katılım ile açıldı.
Bergama Ticaret Odası Yönetimi’nin de tam kadro katıldığı açılışta; Protokol, iş dünyası temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar yer aldı.
Açılışta konuşan Bakan Bolat; “Bugün Bergama’da açılışını yaptığımız bu Serbest Bölge’nin, diğer 18 Serbest Bölge arasında büyük bir ağırlığının olacağını düşünüyoruz. BASBAŞ, limanlara ve pek çok önemli noktaya yakın bir mesafede. Burası tam kapasiteye ulaştığında 20 Bin kişiye istihdam sağlayan, yıllık 4 Milyar $’ın üzerinde ticaret, 2 Milyar $’ın üzerinde de ihracatın gerçekleştiği dev bir üretim merkezi haline gelecek. Ayrıca BASBAŞ, Türkiye’deki serbest bölgeler içinde altyapısı 5G teknolojisi ile donatılmış ilk bölge olacak” diyerek BASBAŞ’ın bölgeye ve Türkiye’ye hayırlı olması dileklerini ileterek açılış kurdelesini tüm protokol ile birlikte kesti.