Alkmaar Belediye Başkanı Piet Bruinooge ve delegasyonundan Bergama Ticaret Odasına yapılan ziyarette BERTO Başkanı Melih Kahraman Alkmaar heyetine brifing verdi.

Alkmaar Belediye Başkanı Piet Bruinooge, eşi Elly Bruinooge, Kardeş şehir Komitesi Üyesi ve Alkmaar Ticaret Odası yöneticileri Hans Tanger ve Rıza Diktaş Bergama Ticaret Odası Meclis Salonunda BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman’ın Ticaret Odası ve Bölge ekonomisi hakkında verdiği yarım saatlik bir brifingi dinlediler.
BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman 1925 yılında kurulan odalarının ilk önce Aliağa ve Soma ilçelerini de kapsadığını daha sonra bu iki ilçedeki ticari faaliyetlerin artması nedeniyle her iki ilçede de ayrı ayrı odalar teşekkül ettiğini belirtti.
Bergama Kınık ve Dikili ilçelerinde faaliyet gösteren odalarının 8 meslek grubunda 2 bin üyesinin olduğunu belirten Melih Kahraman “Yönetim kurulumuz ve 8 meslek grubundan üçer kişi ile temsil edilen meclisimiz bölgemizin ticari sorunlarını çözmek için görevinin başındadır” dedi.
Daha sonra bölge tarımı hakkında bilgi veren Melih Kahraman “4500 hektar pamuk üretim alanımız ve yıllık 18 bin ton pamuk üretimimiz var. Bakırçay pamuğu dünyanın elyaf uzunluğu ve kalitesi bakımından en önemli pamuğudur” dedi.
Bölgede tarım dışında madenciliğinde geliştiğini belirten Başkan Kahraman “yılda 110 bin ton granit üretimi yapılıp bölgemizden tamamı Avrupa’ya İhraç edilmektedir. Özellikle bölgemizdeki seracılıkta kullanılan Perlit Madeninde yöremiz dünya rezervlerinin önemli bir kısmına sahiptir” dedi.
Bölgeye damgasını vuran diğer bir ürününde çam fıstığı olduğunu belirten Melih Kahraman “Kozak yaylamızda üretilen ve dünyanın en kaliteli çamfıstığı olan Kozak çam fıstığının yıllık toplam üretimi 124 ton olup bunun 100 tonu ihraç edilmektedir” dedi.
Bölgenin ülkedeki ilk altın madeni olan Ovacık Altın Madeni ile ismini duyurduğunu belirten Melih Kahraman 400 kişilik istihdamı ile bölgenin en büyük istihdam merkezi olan Ovacık Altın Madeninden geçen yıl 142 milyon dolarlık ihracat yapıldığını” belirtti.
Bölgenin modern seracılıkta bir merkez olma yolunda olduğunu ifade eden Melih Kahraman bu seralarda yıllık 40 bin ton üretim yapılıp bunun da yarısı ihraç ediliyor” dedi.
5 seranın yanında iki büyük sera yatırımcısında yasal izinlerini beklediğini belirten Melih Kahraman “Seralarda termal suyun kullanıldığını “söyledi.
Bölgede zeytincilik ve hayvancılığında vazgeçilmez sektörler olduğunu belirten bir milyon zeytin ağacımız 20 bin ton zeytin üretimimiz ve 4500 tonda zeytinyağı üretimiz var “dedi
Bergama Organize Sanayi Bölgesi hakkında Hollanda heyetine bilgi veren Başkan Kahraman toplam 179 hektar ve 105 parselden oluşan Bergama OSB’ de çeşitli konularda yatırım yapmak isteyen 36 yatırımcımız var. OSB’miz özeleştirmeden sonra lojistik bir üs haline gelen Dikili Limanına 13 2010 yılında ihalesi bitip 2013 dede ilk geminin yanaşacağı Çandarlı Körfezine kurulacak Kuzey Ege Zeytindağ Konteynır limanına da 25 km mesafede” dedi.
Konteynır limanı bitince Avrupa’nın en önemli limanlarından biri olacağını söyleyen Melih Kahraman “Bölgenin Avrupa’ya açılan bir diğer kapısında Midilliye 13 km mesafede olan Dikili Limanı olduğunu” belirtti
Başkan Kahraman daha Sonra Alkmaar heyetinin bölge ekonomisi ve yatırım olanakları ile ilgili sorularını cevapladı. Bergama Ticaret Odasındaki bilgilendirme toplantısına Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’te katıldı.