Moderatörlüğünü Rıdvan Karapehlivan’nın yaptığı 1. Bakırçay Ekonomi Zirvesi toplantısına Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Akçay, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Güral, kurum ve kuruluş temsilcileri katılım gösterdi.
Zirvede söz alan başkanlar odalarının sorumluluk alanlarını kapsayan ilçelerin sorunları hakkında konuştu.
Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka: “Bölgede bulunan yatırımcılar ve yatırım yapmayı düşünenlerin karşılaştığı en büyük sorun kalifiye eleman. Meslek liselerinin bölgeye uygun eğitim programları oluşturmaları gerekmekte ancak bu durum göz ardı ediliyor. Aslında meslek liselerinin yönetiminin Ticaret Odalarına verilmesi gerekli ki hem okuyan kişinin istihdamı olsun hem de bölge gelişmeye devam edebilsin” dedi.
Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Akçay; Kuzeye Ege Limanını hemen her toplantıda dile getirildiğini ve en kısa sürede bu projenin devam ederek tamamlanması gerektiğini söyledi. Bergama Organize Sanayi Bölgesi için Bergama Kaymakamı Uğur Kolsuz, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper’in ortak çalışarak Ankara ziyaretleri sonucunda BOSBİ’nin enerji sorununun giderildiğini ve bu bölgede yenilenebilir enerji için yatırımcı beklendiğini belirten Akçay “:Türkiye’deki Sanayi Bölgelerinde yenilenebilir enerji sektöründe yapılan yatırımların tümünün 5. bölge teşviklerinden faydalanmasını istiyoruz. Bu sayede bölgede istihdam edilenlerin sayısı artacak hem işsizlik ve beyin göçü engellenecek hem de bölge kalkınabilecek” ifadesini kullandı. Aynı zamanda Kınık Organize Sanayi Bölgesinin de gelişebilmesi için teşvik çalışmaları başlatılması gerektiğini bu bölgede şu anda Termik Santral ve Kömür Madeni için yatırımların başladığını belirtti. Bergama’nın turizm sorunları ve Kozak Çam Fıstığı sorunlarına da değinen Akçay, bölgemizde bir Kozak Çam Fıstığı Araştırma Merkezinin Kurulması gerektiğini ve bu doğal kazanç kapısının yeniden işler hale gelmesi gerektiğini söyledi.
Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral, Ticaret Odaları olarak bir araya gelerek bazı sorunların çözülebileceğini belirtti.
Oda Başkanlarının konuşmaları sonrasında Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama’nın turizm sorunlarını gidermek için geniş çaplı çalışmalar yapıldığını ve İzmir Büyük Şehir Belediyesi ile yapılan ortak çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Toplantının sonunda Oda Başkanlarına plaket takdim edildi. Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Akçay plaketi Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in elinden aldı.