246. Bülten

BÖLGEMİZ İÇİN İZMİR KALKINMA AJANSI’NA ZİYARET

Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper ve Genel Sekreter Gülay Koç İzmir Kalkınma Ajansını ziyaret etti. Urper misyonu sürdürülebilir kalkınma için bütüncül bir yaklaşım ile yerel potansiyeli harekete geçirecek katılımcı araçlar geliştirmek ve uygulamak olan IZKA ile bölgemiz kalkınma planı kapsamında hazırlanacak projelerimiz icin ortak çalışma ve destek talebinde bulundu. IZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz ile yapılan görüşmede Yavuz; ortak çalışma ve destegin sağlanacağını ifade etti.


YÖNETİM KURULLARI ORTAK TOPLANTISI YAPILDI

Dönemin ilk Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı İzmir Ticaret Odası ev sahipliğinde ve Mahmut Özgener Başkanlığında yapıldı.
İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Deniz Ticaret Odası Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, İlçe Odaların Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Bergama Ticaret Odası’ndan Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Başkan Yardımcıları İ.Lütfi Kolat, Levent Akçay, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Sarıl, Hakan Karcı ve Tahir Erdoğan ile Genel Sekreter Gülay Koç katıldı. Açılış konuşmalarının ardından bölgelerin sorunları dile getirildi. Başkan Ürper görev sorumluluk alanımız olan Bergama, Dikili ve Kınık ilçelerimizde faaliyet gösteren üyelerimiz için üzerimize düşen bütün görevleri yerine getireceğiz ve hem bölgemizi hem ülkemizi tanıtmaya devam edeceğiz dedi.FİYAT ETİKETLERİNDE “YERLİ ÜRETİM” LOGOSU KULLANIMINA BAŞLANACAK

Fiyat Etiketlerinde “YERLİ ÜRETİM” Logosu kullanımı hakkında düzenlemeler yayımlandı.

Etiket, tarife ve fiyat listelerinde bulunması zorunlu hususlar, Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin “Etiket bulundurma zorunluluğu” başlıklı 5 inci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının belirtilmesi zorunludur.
18/9/2018 tarihli ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, 3/10/2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile anılan Yönetmelik maddesinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere;
d) Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,
e) Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret.” hususları eklenmiştir.
Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu hazırlanmıştır.

Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “YERLİ ÜRETİM” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara aşağıda yer verilmiştir.

  1. “YERLİ ÜRETİM” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur.
  2. Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir.
  3. Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda “YERLİ ÜRETİM” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır.

Fiyat Etiketi Yönetmeliği için tıklayınız.

Yerli Üretim Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzu için tıklayınız.

Yerli Üretim Logosu Renkli Vektörel Görseli

Yerli Üretim Logosu Siyah Beyaz Vektörel Görseli

Fiyat Etiketi örnekleri için tıklayınız.


BERTO’DAN ZİYARETLER

Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Erdoğan ve Genel Sekreter Gülay Koç ziyaretlerde bulundu. Bergama Cumhuriyet Başsavcılığı, Bergama’da yeni açılan 3. Noter, Kınık Esnaf Odası Başkanı  ile Ayaskent Mahallesi ve Kınık’taki üyelere ziyarete giden Ürper; ziyarette bulunduğumuz kuruluşlarda ve üyelerimiz ile  ülke gündemine ilişkin gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunduk. Üyelerimizin odamızdan taleplerini sorduk.  Misafirperverlikleri için herkese teşekkür ederim, üye ziyaretlerimiz devam edecek dedi.


Anlaşmalı Firmalar

Attachment